OKUL ÖNCESİNE DAİR

Yaz Okulu Öğretmen Rehber Kitabı

Oyun Zamanı

Öğrenciler karşılanır. Toplanıp karşılıklı kısa sohbet edilir, hava durumundan bahsedilir, gün içinde hangi oyunları oynayacakları, hangi faaliyetleri yapacaklarından bahsedilir. Sonrasında çocuklara istedikleri oyuncaklarla serbest zaman geçirme imkanı verilir. Hava güzelse bahçede koşup oynamaları sağlanır.

Kahvaltı Zamanı - Temizlik

Öğretmen eşliğinde eller yıkanıp kahvaltıya geçilir. Sofra adabı, sağ elle yemek yeme, yemek esnasında konuşmama gibi konular bu esnada uygulamalı olarak anlatılır. Öğretmen de onlarla birlikte kahvaltı yapar ve çocuklara örnek olur.

Talim

Programda yer alan sure ve dualar, Değerler Eğitimi öğretmenleri tarafından her gün düzenli olarak tekrar edilir. Öğretmen talim yaparken mahreçlere dikkat etmelidir. Çocuklar küçük olduğu için telaffuzda zorlanmaları muhtemeldir, zorlanılan kısımların doğru bir şekilde öğrenilmesi sağlanır. Zira yanlışların düzeltilmesi, çocuk sureyi ezberledikten sonra çok daha zor olacaktır.

Talim yaparken çocukların dikkatini çekmek için şu yönteme başvurulabilir: Bildikleri bir surenin başı okunur, sonra onlardan devamını getirmeleri istenir. Yıl boyu farklı yöntemler kullanmak mümkündür. Burada dikkat edilecek nokta çocukların sıkılmasına, dersten soğumasına yol açacak davranışlardan kaçınmaktır. Kimi zaman çocuklar bahçeye çıkarılarak orada da kısa bir tekrar yapılabilir.

Esma-ül Hüsna tekrarları da her gün talim dersinde yapılır. Talim ve Esma-ül Hüsna tekrarlarında çocukların gelişim düzeyleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Spor Faaliyeti

Çocukların bir spor dalında, profesyonel eğitimciler eşliğinde eğitim almaları sağlanır. Kurumlar kendi bünyelerinde yerleri varsa dışardan eğitmen getirtebilirler. Bu eğitmenin bayan olmasına dikkat edilir. Belediyelerin sunduğu spor dalları imkânlarından faydalanılabilir. Spor hocası talep edilebilir. Seçilen spor dalı çocuğun gelişim düzeyine, bedensel ve ruhsal gelişimine uygun olmalıdır.

Sanat Atölyesi

Sanat atölyesinde ebru, kum sanatı, çömlek yapımı, cam boyama yer almaktadır. Bu sanatlarla uğraşan profesyonel kişilerden yardım alınabilir. Detaylı anlatım EK’lerde sunulmuştur.

Devamı için tıklayın;

okul oncesi gonulluleri ozel anaokulu dokumanlar

Yaz Okulu Öğretmen Rehberi Kitabı 2018

Okul Öncesi Gönüllüleri Platformu
Anaokulu Öğretmenleri İçin Ramazan Rehberi

Ramazan’ı her yıl özlem ve merakla bekler, rahmet ve bereket kapılarının sonuna dek açıldığı bu vakte ulaşmak için sabırsızlanırız. Recep ve Şaban aylarında ısınma turları atıp ibadet ve esenlikle geçecek Ramazan ayına hazırlık yaparız. Sonra vakit gelir, hilal görünür, ağızlar dua ve oruçla dolar. İyilik etmek, güler yüz göstermek, ekmeği ve hurmayı paylaşmak, kalp kırmamak, can yakmamak daha da önem kazanır, Allah Teala’nın sonsuz hazinesinden gönderdiği feyiz ve ilham her yanı kuşatır.

Otuz gün süren bu bereketli ve heyecanlı sürecin, bir de minik seyircileri vardır. Uyku saatlerimizin, yeme-içme alışkanlıklarımızın, hal ve tavrımızın değiştiğini gözlemler, bizden sahur, iftar, teravih, mahya gibi yepyeni kelimeler duyarlar. On bir ayın ardından bu özel aydaki halimizi, yaşadığımız olumlu değişimi hayretle izleyip ‘Kim bu Ramazan? Nereden geldi? Büyükler onu niye bu kadar önemsiyor?’ diye düşünüp dururlar. Bize de elimize geçen bu tatlı fırsatı kaçırmamak, yaşadığımız değişimin müsebbibi olan Ramazan’ı çocuklarımızla en güzel şekilde geçirmek, onlara bu ayın kıymetini söz ve fiille aktarmak düşer.

Bunun için önce niyetlerimizi tazelememiz, orucu sabahtan akşama kadar aç kalmaktan ibaret görmeyip ne kadar büyük bir nimetle şereflendirildiğimizin farkına varmamız gerekir. Bu noktada, her şeye tertemiz bakan çocukların berrak dünyalarından ilham almak neyse ki mümkündür. Zira ilk kez sahura kalkan, kandil için türlü hazırlıklar yapan, öğrendiği her yeni kavramı keyifle anlatan, iftar saatini dört gözle bekleyen, dilini tutmaya ve daha terbiyeli olmaya çalışan bir çocuğun katışıksız heyecanı, bizleri olumlu yönde etkileyebilecek güce sahiptir.

Kim Bu Ramazan? Şaban Nereye Gitti?

Esasında üç aylar süreci, onunla ilk kez tanışan çocuklar için tam bir muammadır. Yaşları gereği kavramları somutlaştırma ihtiyacı duyan minikler, örneğin Recep, Şaban ve Ramazan’ı birer insan zannedip, tutulduğu söylenen orucun iri bir balık olduğundan şüphelenebilirler. Böylece büyüklerin diline pelesenk olmuş ve ne anlama geldiği bilinmeyen dini terimler, iyiden iyiye kafalarını karıştırır.

O yüzden işe, duydukları tüm kavramları basit bir dille anlatmak, niçin oruç tuttuğumuzdan bahsetmek, bu ay boyunca neler yapacağımızı ve hangi kötü davranışlardan kaçınacağımızı ifade etmekle başlayabiliriz. Ardından ise uygulamalı bir öğretim sürecine geçmek kaçınılmazdır. Bu esnada dikkat edeceğimiz en önemli husus, çocuğa bilgileri oyunla, etkinlikle, neşe ve keyiften ödün vermeden aktarmak, bilmesi gereken kadarını sunmaktır. Fazla ayrıntı vermek ve sıkıcı yöntemlere başvurmaktan mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

Ramazan’ı Nasıl Değerlendirelim?

Dört gözle beklenen bir misafir nasıl karşılanırsa Ramazan’ı da öyle karşılamamız, çocuklara orucun ne kadar kıymetli olduğunu hissettirmemiz gerekir. Bunun için şu adımları takip edilebiliriz:

Devamı için tıklayın;

okul oncesi gonulluleri ozel anaokulu dokumanlar

Anaokulu Öğretmenleri İçin Ramazan Rehberi 2018

Okul Öncesi Gönüllüleri Platformu
Anaokulu Öğrencileri İçin Ramazan Takvimi

SEVGİLİ ÇOCUKLAR,

Yarın on bir ayın sultanı Ramazan geliyor. Bizler, Ramazan’ın diğer aylardan daha farklı ve güzel olduğunu hissetmeliyiz. O nedenle bu ayın gelişini kutlayıp birbirimize karşı daha ilgili ve şefkatli olalım. İftar ve sahur sofralarında ailemizle bir arada olup bu muhabbete katılalım.

Çocuklar, gökyüzündeki Ay hilal şekline gelince on bir ayın sultanı olan Ramazan başlamış olur. Otuz gün süren bu ay, yardımlaşma ve dayanışma ayıdır. Yapılan iyiliklere on kat sevap yazılır. Ramazan ayının en önemli ibadeti oruç tutmaktır. Oruç, imsak vaktinden güneş batana kadar olan zamanda yemeyip içmemek ve kötü konuşmamaktır. Rabbimizin sevdiği ve Kur’an-ı Kerim’de bizden yapmamızı istediği işlerdendir. İmsak vakti ise orucun başlangıç vaktidir. Orucu sadece Allah (c.c) bizi sevsin, bizden razı olsun diye tutarız ama oruç aynı zamanda vücudumuza da iyi gelir.

Bizi en çok seven ve en iyi tanıyan Rabbimizdir. İhtiyaçlarımızı bildiği için de bize oruç gibi bazı ibadetler vermiştir. Oruç kalbimizi ferahlatır, bize sakinlik ve huzur verir. Bedenimizin tazelenmesini ve güçlü olmamızı sağlar, ahlakımızı güzelleştirir. Oruç, Allah’ın (c.c) verdiği nimetlerin kıymetini anlamamızı sağlar. İhtiyaç sahipleri ile paylaşmayı öğretir. İftar ve sahur vakitlerinde, bizi sevdiklerimizle bir araya getirir. Ramazan boyunca insanlara bol bol yardım eder, onları sevindiririz. Allah’a (c.c) şükreder, iyilikler yapar, Kur’an ve mukabele okur, teravih namazı kılarız.

Devamı için tıklayın;

okul oncesi gonulluleri ozel anaokulu dokumanlar

Anaokulu Öğrencileri İçin Ramazan Takvimi 2018